Kondensacja pary wodnej w oknach dachowych

Zjawisko kondensacji pary wodnej na dachowych oknach


Zima to szczególny okres, w którym budynek przechodzi prawdziwy test. Dotyczy to poprawności wykonania, jakości użytych materiałów czy zastosowanych energooszczędnych rozwiązań. Dużym próbom poddany jest dach. Opady śniegu, mrozy i roztopy to prawdziwe wyzwanie dla dachu, a w szczególności dla zamontowanych w nim okien dachowych. Co zrobić aby silne mrozy i obfite opady śniegu nie spowodowały np. kondensacji pary wodnej, a okna dachowe spełniały swoje funkcje w tych ekstremalnych warunkach?

Zjawisko kondensacji na szybach jest to naturalne zjawisko fizyczne związane z wilgotnością powietrza, a także z dużymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Szczególnie narażone są okna dachowe niezależnie od ich producenta. Przez szybę przenika na zewnątrz więcej ciepła niż poprzez pozostałe elementy dachu. Dlatego aby zminimalizować zjawisko zaleca się montować okna z pakietami szybowymi na poziomie 0,5 oraz ciepłą ramką zmniejszającą straty ciepła w części brzegowej szyby. W oknach, w których w pakiecie szybowym wykorzystywana jest ramka stalowa, straty ciepła na obrzeżach szyby są znacznie większe. 

W pomieszczeniach o większej wilgotności może to doprowadzić do intensywnej kondensacji pary wodnej w okolicach ramki dystansowej, a w skrajnych przypadkach do oblodzenia brzegów szyby.
W okresie zimowym z powodu niskich temperatur użytkownicy nie wietrzą wystarczająco pomieszczeń. Okna są szczelnie zamknięte a wentylacja grawitacyjna często nie działa poprawnie. Prowadzi to do wzrostu poziomu wilgoci w mieszkaniu, a dodatkowo duże różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku skutkują skropleniem się pary wodnej na szybie.


Reasumując na występowanie zjawiska ma wpływ wiele czynników:

- niewystarczająca wentylacja pomieszczeń, zbyt mało świeżego powietrza

- wilgoć technologiczna, szczególnie w ciągu pierwszych lat użytkowania budynku

- zbyt wysoka wilgotność względna powietrza

- nieprawidłowo umieszczone źródła ciepła – brak grzejników pod oknem

- nieprawidłowo wykonane szpalety wewnętrzne wokół okna. Dolna szpaleta powinna być ułożona prostopadle do podłogi a górna równolegle. Takie ułożenie pozwala na optymalną cyrkulację powietrza wokół okna szczególnie, gdy dodatkowo zamontowany jest pod oknem grzejnik



- błędy związane z montażem okna. Musimy wziąć pod uwagę fakt iż nawet montaż najcieplejszych okien nie zapobiegnie niekorzystnym zjawiskom takim jak np.: kondensacja, gdy zaniedbany zostanie odpowiedni montaż okna i elementów wokół niego. Przerwy w izolacji powodują powstawanie mostków cieplnych i wyziębianie obszarów wokół okna jak i jego samego. Im lepsze uszczelnienie i docieplenie tym temperatury w poszczególnych punktach okna są wyższe

-  zamknięte nawiewniki w oknach



Co zrobić aby wyeliminować kondensację:

- zadbać o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu

- sprawdzić poprawny montaż okna, poprawnie wykonane szpalety wokół okna

- Wymienić okno o lepszych parametrach cieplnych. 

- więcej można przeczytać tutaj

Powiązane produkty

Powiązane artykuły:

copyright DachoweOkna.pl
projekt i wykonanie xir.pl