Sposoby zabezpieczenia się przed zjawiskiem kondensacji i zamarzania

Jak zabezpieczyć się przed zjawiskiem kondensacji i zamarzania



Sposób zabezpieczenia się przed zjawiskiem kondensacji pary wodnej na oknach dachowych w 3 krokach.

1. MONTAŻ

Zastosowanie okien o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych nie zapobiegnie niekorzystnym zjawiskom takim jak np. kondensacja, gdy zaniedbany zostanie odpowiedni montaż okna i elementów wokół niego. Przerwy w izolacji termicznej powodują powstawanie mostków cieplnych i wyziębianie obszarów wokół okna jak i jego samego.

Firma FAKRO oferuje specjalne akcesoria montażowe jak zestaw izolacyjny XDP czy kołnierz uszczelniający Thermo, które dobrze dodatkowo izolują termicznie okno dachowe. Zestaw Izolacyjny XDP służy do szybkiego i szczelnego wykonania izolacji termicznej i paroprzepuszczalnej wokół okna. Materiał termoizolacyjny wykonany jest z naturalnej i specjalnie impregnowanej wełny owczej, która jest łatwa w formowaniu idealnie dopasowując się do przestrzeni, którą wypełnia. Jej zastosowanie nie jest uzależnione od rozmiaru otworu montażowego. Kołnierz paroprzepuszczalny służy do połączenia okna z folią dachową stosowaną w konstrukcji dachu. Chroni materiał termoizolacyjny przed zawilgoceniem. Kołnierz uszczelniający Thermo, posiada dodatkową termoizolację i dociepla okno ponad połacią dachu. 



Okna dachowe FAKRO mogą być montowane na trzech głębokościach.
„Wyższy” montaż okna na poziomie N (+3cm) wraz z kołnierzem uszczelniającym
Thermo powoduje, że okno dachowe bardziej wystaje ponad połać dachu.
Górna powierzchnia okna jest 10 cm powyżej poziomu łat.
Okna zamontowane wyżej niż standardowa głębokość montażu lepiej spełniają swoje funkcje podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, w rejonach o obfitych opadach śniegu.
Podobnie firma VELUX oferuje specjalny akcesoria montażowe jak rama izolacyjna BDX. rama izolacyjna z elastyczną pianką zapewniają szczelne i solidne osadzenie okna w konstrukcji dachu.



2. ODPOWIEDNIA WENTYLACJA

Odprowadzanie starego, zawilgoconego i doprowadzenie świeżego powietrza w znacznym stopniu zabezpieczy przed skraplaniem się pary wodnej na szybach oraz innych powierzchniach. Dla zapewnienia stałej wymiany powietrza zalecany jest zakup okien z nawiewnikami. Dodatkowo w chwilach generowania większej ilości pary wodnej zalecane jest przewietrzanie pomieszczeń – np. przez chwilowe otwarcie okna.


3. MONTAŻ GRZEJNIKÓW POD OKNEM ORAZ ODPOWIEDNI MONTAŻ SZPALET OKIENNYCH

Szczególnie ważne jest również zamontowanie grzejników pod oknem dachowym. Jest to rozwiązanie, które zapobiega przyczynom powstawania zjawiska kondensacji pary wodnej na powierzchni okna. Ciepłe powietrze opływa i osusza okno. Korzystny wpływ grzejnika może być jednak zaburzony przez źle zamontowane szpalety lub np. zamontowany parapet pod oknem. Wówczas cyrkulacja powietrza wokół okna nie będzie wystarczająca.


Prawidłowy montażu szpalet:  
dolna szpaleta powinna być ułożona prostopadle do podłogi, a górna równolegle.
Takie ułożenie zapewnia korzystną, równomierną cyrkulację powietrza wokół okna szczególnie gdy zamontujemy grzejnik pod oknem
Tagi wentylacja
Powiązane produkty

Powiązane artykuły:

copyright DachoweOkna.pl
projekt i wykonanie xir.pl